Close to me Lorezo Robin Schwartz

Aproape de mine

Curator: Lindley Warren & Roxi Pop
Aproape de mine este o expozitie colectivă, curatoriată de Lindley Warren, fotograf american și fondator al revistei ”The Ones We Love”, și Roxi Pop, fotograf român și inițiator al festivalului In/Out Transylvania Photo Festival. Expoziția va avea loc la Muzeul Național de Artă din Cluj-Napoca, în perioada 5-15 octombrie 2017. Expoziția reprezintă rezultatul colaborării dintre festivalul In/Out Transylvania Photo Festival și revista ”The Ones We Love” și prezintă atât lucrări publicate în cadrul revistei, cât și în afara acesteia.
Artiști:

  1. Aaron Blum http://aaronblumphoto.com
  2. Ali Bosworth http://alibosworth.com/
  3. Doug DuBois  http://dougdubois.com/atdan/
  4. Martha Fleming-Ives http://marthaflemingives.com/
  5. Fred Huening  http://fredhuening.de/work/
  6. Zsolt Kadar http://www.zsoltkadar.com/life-worth-living/
  7. Sara Macel – http://saramacel.com
  8. Raphaela Rosella https://www.worldpressphoto.org/people/raphaela-rosella
  9. Irina Rozovsky  http://www.irinar.com
  10. Nadia Sablin http://www.nadiasablin.com/
  11. Sage Sohier http://sagesohier.com/
  12. Robin Schwartz  http://robinschwartz.net/amelia-the-animals–2002-2015/
  13. Danna Singer http://dannasinger.photoshelter.com
  14. Diana Tamane  http://www.dianatamane.com
  15. Alec Soth http://alecsoth.com/photography/?page_id=730
  16. Susan Worsham

”The Ones We Love” este o platformă intimă pentru fotografii tineri sau cunoscuți din jurul lumii, care portretizează oamenii pe care ii iubesc și alături de care își găsesc inspirație. Publicația a fost inițial online, în prezent există și în varianta tiparită. Până în prezent, s-au realizat 4 expoziții ”The Ones We Love”, pe 3 continente diferite, și 3 reviste, conținând artiști ca și Larry Sultan sau Alec Soth. Revista a fost recomandată inclusiv de Esquire (Rusia), The New York Times Style Magazine și NOWNESS.

BIO

Lindley Warren este fotograf în prezent stabilită în Iowa City; deține BFA în fotografie la Universitatea din Iowa. Este fondatorul și editorul a varii publicații, inclusiv ”The Ones We Love” și ”The Photographic Dictionary”. A curatoriat expoziții internaționale, cărți self-published și reviste. În prezent lucrează pentru un nou proiect numit ”The Reservoir”, împreună cu Jack Harries (The Heavy Collective) ce a fost publicat la sfârșitul verii anului 2017 și este editor pentru Rubber Factory Posters în New York.

Roxi Pop este fotograf freelancer, în prezent stabilită în Cluj-Napoca. Este unul dintre membrii fondatori ai organizației ”Fotopia Collective” și inițiator al festivalului  In/Out Transylvania Photo Festival.
În 2012, obține bursa Fullbright pentru a studia fotojurnalismul  în cadrul Universității Missouri, US. Alături de Matt Eich, învață despre fotografia documentară.
Din procesul de tranziție al întoarcerii acasă, realizează proiectul ”Today I am home”; proiect expus în cadrul De Donkere Kamer, Muzeul Bozar din Brussels, Belgia și publicat în FotoRoom, Scena 9, DoR, Sub 25 și The New Yorker.

Mulțumiri speciale:

Lui Tomas Bachot pentru ajutorul dat la aranjarea expoziției în spațiu Teodorei Panaitescu pentru traducerea poveștilor din spatele imaginilor Lui Márton Zoltán și Milenium Grup pentru asigurarea printurilor Muzeului Național de Artă din Cluj-Napoca pentru găzduire.